Pārdomas, noskatoties filmu „Pilsēta pie upes”

19.maijā 9.klases skolēni noskatījās Viestura Kairiša veidoto filmu „Pilsēta pie upes” par dramatiskajiem notikumiem pagājušajā gadsimtā. Latgales puiša Anša jaunību aizēno lielvaru politiskās spēles. Viņš labprāt vienkārši darītu savu darbu un mīlētu savu meiteni, bet 40.gadu sākumā nekas vairs nav vienkārši. Latvijas teritorijā mainās vara; mainās bieži, un katra pieprasa uzticību. Arī Anša sirdslietās nav miera, jo iecerētās ebreju meitenes Ziseles tēvs nav priecīgs par tādu znota kandidātu, un tikmēr izskatīgā Naiga mērķtiecīgi cenšas iekarot Anša sirdi…

Filma aizrāva ar spraigo sižetu, negaidītie sprādzieni, šāvieni neļāva atslābt, bet lika uzdot jautājumus – kāpēc? kā tā var? par ko? Vēstures stundās apgūtais par nacisma un komunisma sērgu apziņā iezīmējās spilgtāk, pārliecinošāk. Tik daudz sāpju un baiļu, neziņas un bezpalīdzības piedzīvot nācās Latvijas (un visu karā iesaistīto valstu) iedzīvotājiem tolaik. Tas ļauj un liek novērtēt šodienu: mieru, drošību, paļāvību, iespēju pašiem domāt, lemt, brīvi runāt.

Meistarīgi savītais un prasmīgi dozētais dramatiskais, ironiskais, komiskais un pikantais pie ekrāniem noturēja pat visnenoturīgākos jaunās paaudzes skatītājus.

9.klases skolēnu iespaidus apkopoja Daina Briede