Rudens ekskursija

Pasaules tūrisma dienā, 27. septembrī, 5.-9. klases skolēni kopā ar skolotājām Dainu, Gitu, Solveigu un Gunitu devās ekskursijā uz Lielvārdi, Skrīveriem un Koknesi.

Ceļojums sākās plkst. 8.00. Lai brauciens būtu interesants, skolotāja Daina bija sarūpējusi interesantu uzdevumu – skolēniem darba lapā bija jāatzīmē pamanītie objekti, lietas. Autobusā netika aizmirsts arī par mācībām – 9. klases skolēni kopā ar audzinātāju Dainu dziedāja “Liepas satumst”. Jāatzīst, ka meldiņš “pielipa” ne vienam vien skolēnam.

Pirmā pieturas vieta – dzejnieka Andreja Pumpura muzejs. Iepazinām latviešu tautas varoni Lāčplēsi, eposa autoru Andreju Pumpuru un Lielvārdi. Uzzinājām, ka eposs izdots tālajā 1888. gadā un kopš tā laika vairākkārtīgi izdots, tulkots, interpretēts, iestudēts, ilustrēts. Eposs “Lāčplēsis” rakstīts 14 gadus, tulkots vismaz 13 svešvalodās. Skolēniem bija lieliska iespēja uz brīdi kļūt par dzejnieku, Lāčplēsi, Laimdotu, Spīdolu, Kangaru, Melno bruņinieku. Veiksmīgi tika izspēlēts eposs. Pabijām arī Lielvārdes parkā. Tur lepni gozējas dižakmeņi “Lāčplēša gulta” (svars – 80 t) un “Lāčplēša sega” (svars – 22 t), kas kādreiz atradušies Daugavā pie Lielvārdes salas. Dižakmens “Lāčplēša gulta” esot apveltīts ar lielu spēku un enerģiju, tāpēc pie tā izteiktā vēlēšanās noteikti piepildoties. Klīst nostāsti, ka dižakmens sevī glabājot varoņa spēku, drosmi, labestību, godprātību un mīlestību. Ekskursanti, protams, izmantoja šo iespēju un pieskārās akmenim.

Otrā pietura vieta – mājas saldējuma ražotne. Degustējām 3 veidu saldējumus, uzzinājām par saldējuma gatavošanu un tā vēsturi. Nedaudz atveldzējušies, braucām tālāk.

Trešā pietura vieta – amatu centrs “Mazā kāpa”. Iepazinām ādas veidus un tās apstrādes iespējas, kā arī paši gatavojām suvenīrus – atslēgu piekariņus. Kā atzīst skolēni, centrā bija ļoti interesanti, jo tur varēja paglaudīt lāča un pat čūskas ādu. Skolēni nopirka piekariņus, aprocītes, lai iepriecinātu vecākus, brāļus un māsas. Atpūtas vietā paēdam līdzi paņemtās maizītes.

Ceturtā pieturas vieta – Kokneses Tūrisma informācijas centrs. Ar interesi klausījāmies stāstījumu par Kokneses vēsturi, Staburagu, Likteņdārzu, kā arī aplūkojām Likteņdārza un Kokneses viduslaiku pils maketus. Skolēni uzdeva sev interesējošus jautājumus.

Kā tad nu bez veikala apmeklēšanas?! Iestiprinājušies ar nopirktajiem saldumiem, devāmies uz nākamo objektu.

Piektā pieturas vieta – Kokneses pilsdrupas. Mums bija lieliska iespēja apskatīt improvizētu viduslaiku pils moku kambari un ielūkoties viduslaiku sodīšanas metodēs. Vēlāk devāmies braucienā pa Daugavu ar kuģīti “Sēlis”.

Sestā pieturas vieta – Likteņdārzs. Tur esošos akmeņus un sastādītos kokus nemaz nemēģinājām saskaitīt, toties izbaudījām silto laiku un apbrīnojām skaisto dārzu.

Pozitīvām emocijām piepildīti un nedaudz noguruši, vakarā atgriezāmies Bērzaunē.

Skolēnu iespaidi par ekskursiju:

  • Man patika gatavot piekariņu un braukt ar kuģīti. Arī izrāde patika, jo es tajā piedalījos. Iļja
  • Ekskursijā uzzināju daudz ko jaunu, ko līdz šim nezināju, piemēram, par Lielvārdes vēsturi. Saldējums bija garšīgs. Patika braukt ar kuģīti. Līga D.
  • Man patika darināt piekariņus. Sabīne V.
  • Līdz šim nezināju, kā izskatās Lāčplēsis. Man nedaudz bija bail moku kambarī. Uzzināju, ka viduslaikos nogalināja pils pavāru, ja viņa gatavotais ēdiens bija negaršīgs. Līva
  • Man bija interesanti uzzināt informāciju par Koknesi, Lielvārdi. Melleņu saldējums bija ļoti gards. Markuss P.
  • Patika skolēnu izspēlētais eposs “Lāčplēsis”. Bija smieklīgi. Anete, Sindija
  • Patika degustēt saldējumu un gatavot piekariņus, un uzzināt daudz ko jaunu par Koknesi. Sintija
  • Izrādās, ka Latvijā ir daudz skaistu vietu. Roberts
  • Mums šī ekskursija tiešām patika, jo bija izzinoši, interesanti, smieklīgi. Daudz fotografējāmies, un bildes izdevās ļoti labas. Lieliska atpūta! Sanda, Ance

Patiess prieks par apmeklētajām un iepazītajām kultūrvēsturē nozīmīgām Lielvārdes, Skrīveru un Kokneses puses vietām. Novēlam ikvienam meklēt Lāčplēša gara vērtības sevī un izjust cieņu, patriotismu, lepnumu par savu tautu un dzimtenes dabas skaistumu!

Liels jo liels paldies skolotājai Dainai Briedei par ekskursijas organizēšanu! Paldies skolēniem un skolotājiem par kopā būšanu!

8. klases skolēni, skolotāja Gita Bondare

Foto ŠEIT>>