Gatavojamies netradicionālajiem Dziesmu svētkiem

Kopš 1960. gada Rīgā ar noteiktu regularitāti norisinās Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, tomēr skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku aizsākums datējams vēl krietni senākā pagātnē: 1866. gada 18. jūlijā Praulienas pagasta „Mācītājmuižā” notika pirmie bērnu dziedāšanas svētki. Gadiem ritot, Dziesmu svētku kustība ir bagātinājusies un attīstījusies, pulcējot ne tikai dziedātājus, bet arī citus mākslinieciskās pašdarbības kolektīvus: folkloras kopas, tautisko un moderno deju dejotājus, instrumentālos, vizuālās un lietišķās kolektīvus, kā arī skolu teātru dalībniekus. Dziesmu lielkoncerti vienmēr notikuši Mežaparka Lielajā estrādē, bet deju lielkoncerti –  Daugavas stadionā. Bez šiem koncertiem Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku ietvaros notikuši arī dažādi mazāki dziesmu, deju un orķestru koncerti Rīgas koncertzālēs un parkos. Tradicionāls ir bijis arī Dziesmu svētku gājiens.

XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem bija jānotiek 2020. gadā, tomēr ierasto ciklu pārtrauca COVID-19 ieviestās korekcijas ikdienas ritumā un svētku piedzīvošanā. Pēc ilgām diskusijām nolemts šos svētkus izdzīvot šogad – 2021. gadā – netradicionālā un epidemioloģiskajai situācijai pielāgotā formātā.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece norāda, ka šāds lēmums pieņemts, lai noslēgtu vairāku gadu darba ciklu, kura laikā skolēni apguva repertuāru, un atstātu arī skaistas vēstures liecības par šiem svētkiem šajā citādajā laikā. Svētku norises laiks paredzēts no 2. jūlija līdz 30. oktobrim visā Latvijas teritorijā, kur notiks dažādas aktivitātes.  Norises plānotas pēc iespējas tuvāk dalībnieku dzīvesvietai, ārtelpās un bez skatītājiem.  Pasākumos piedalīties drīkstēs dalībnieki no viena līdz tajā brīdī valstī atļautajam skaitam. Nebūs ne garu mēģinājumu, ne dalībnieku ēdināšanas, ne nakšņošanas, ne garu pārbraucienu. Nebūs arī ierastā svētku gājiena, kas pamatoti tiek uzskatīts par Dziesmu svētku kulmināciju, jo tajā vienotā ritmā un elpā piedalās gan visi svētku dalībnieki, gan organizētāji, gan atbalstītāji, kas ielas malās ziediem rokās sveic svētku dalībniekus.  Tā visa nebūs, tomēr – svētki būs.

Savu ceļu uz svētkiem uzsācis arī mūsu skolas koris diriģenta Artūra Grandāna vadībā. Izveidots, nofilmēts un ievietots YouTube kanālā gan skolas kora apsveikums Dziesmu svētkiem, gan J.Aišpura dziesma ar R.Kaupera vārdiem „Tavs karogs” un Mārtiņa Brauna „Saule, Pērkons, Daugava” bērzauniešu izpildījumā. Kolektīvās dziedāšanas tradīcijas, kas kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem ir Bērzaunes skolas vizītkarte un pievienotā vērtība, turpina dzīvot. Ir tik savādi būt kopā, neesot kopā. Savādi un grūti. Grūti un izaicinoši. Izaicinoši, tāpēc interesanti.

Ticot, ka nav tāda vīrusa, kas spētu iznīdēt dziesmu un dziedātprieku –

Daina Briede

VIDEO>>

Bērzaunes skolas koristu sveiciens virtuālajā Dziesmu svētku gājienā

 VIDEO >>

Skan  Bērzaunes skolas koristu balsis Gaiziņkalnā