Dodamies meža ekspedīcijā

29.septembrī 6 .klases skolēni devās uz Valmieras pusi, lai piedalītos AS „Latvijas valsts meži”  un partneru rīkotāja Meža ekspedīcijā. Šogad to piedāvāja Austrumvidzemes mežsaimniecība.

Pirms došanās mežā iepazinām Valmieras lepnumu – viltīgāko Latvijas upi Gauju, kas tek cauri pilsētai un sadala to divās daļās. Mēs devāmies izbraucienā pa Gauju ar Gaujas tramvaju – tā sauc kuģīti, kas kursē pa Gauju, ļaujot apskatīt pilsētas ievērojamākās vietas Vienīgā tramvaja pieturvieta ir laivu piestātne Valmieras vecpilsētā, kas, kā stāstīja kapteinis, ir viena no labākajām laivu piestātnēm Baltijā. Brauciena laikā klausījāmies teikas par Gauju un aplūkojām gan vēsturiskās, gan modernās ēkas. Interesi vairāk piesaistīja senās ēkās: vecā aptieka, veļas māja un pilsētas pirts.

Pēc brauciena iegriezāmies vienā no iecienītākajiem „apskates objektiem” šajā pilsētā: tirdzniecības centrā „Valleta”, kura četros stāvos mājvietu atradusi ir gan jaunieši iecienītā ēstuve „Heburger”, gan dažādu zīmolu veikali.

Visbeidzot nonācām Velēnā, kur mums bija jāveic dažādi uzdevumi kādā no 10 meža „stacijām”:

  • iepazinām meža zinātni un uzzinājām, kā ātrāk izaudzēt augstvērtīgu mežu;
  • iemācījāmies aprēķināt koku skaitu vienā hektārā;
  • izpratām, kā un kāpēc jākopj jaunaudzes un iepazinām mežstrādnieka aprīkojumu;
  • sapratām, kā pareizi retināt mežu un kāpēc tas jādara;
  • mērījām koku augstumu un noteicām to vecumu, izmantojot dažādas metodes;
  • domājām, kā aizsargāt mežu no dažādiem postījumiem, nodrošinot dabas daudzveidību mežā;
  • atklājām, kurus koksnes produktus paši izmantojam ikdienā;
  • draudzīgi atpūtāmies mežā;
  • uzbūvējām koka tiltiņu, neizmantojot naglas.

Šī ekspedīcija atgādināja, cik svarīgs katra cilvēka dzīvē ir mežs un cik svarīgi pret to izturēties ar cieņu. Sapratām, ka mežstrādnieka profesija ir nozīmīga un prestiža, jo tā prasa nopietnas zināšanas un zaļu domāšanu.

6.klases kolektīvs