Mācāmies mācīties

Pagājusī nedēļa bija nopietns pārbaudījums mums visiem: dažiem skolēniem uzdevumu bija par daudz, dažiem – par maz; daži mācēja izlasīt un saprast nosacījumus, citi negribēja lasīt vai nespēja saprast; daži ievēroja laikus, kad drīkst zvanīt un rakstīt skolotājam, citi zvanīja un iesūtīja darbus, kad pašiem bija ērtāk. Daži vecāki ļoti atbalstīja savus skolēnus, palīdzēja, kā spēja, daži bija noslogoti ar saviem darbiem un nevarēja palīdzēt, dažiem nācās atlikt visus savus darbus un kļūt par pilna laika skolēnu. Visi skolotāji rūpīgi izskatīja katru darbu, sniedza ieteikumus to uzlabošanai, sūtīja ziņas, zvanīja saviem skolēniem vai vecākiem, lai palīdzētu, paskaidrotu, noskaidrotu… Telefons pīkstēja no septiņiem rītā līdz desmitiem vakarā.

Skolotāji joprojām meklē labākas darba formas, atlasa piemērotākās tēmas, kuras skolēns varētu spēt apgūt patstāvīgi, izvēlas vai veido vienkāršotus uzdevumus, sniedz komentārus, kā tos pildīt. Tomēr pats lielākais izaicinājums ir panākt, lai skolēni sāk lasīt un rīkoties atbilstoši instrukcijām. Ja attālinātās mācības turpināsies vēl dažas nedēļas, ir cerība, ka lielākā daļa skolēnu iemācīsies un nekad vairs neaizmirsīs šo prasmi: pirms teikt: „Kas te jādara? Es neko nesaprotu?”,- uzmanīgi iepazīties ar sniegto informāciju.

Izvērtējot, kā šajā nedēļa gājis, skolēni saskata vairākus plusus: nav bijis jāceļas no rīta (kaut gan mūsu skolas attālināto mācību kārtība paredz, ka mācības sākas 8.15), darbus varēja veikt lēnākā tempā, visu rūpīgi apdomājot. Prieku sagādāja arī pozitīvi vērtējumi. Tomēr ir arī savi mīnusi: esot mājās, ir grūtāk sevi piespiest mācīties, gribas visu ātri sadarīt un doties ārā spēlēties ar draugiem (kaut arī tas nav ieteicams); ne vienmēr izdevās saprast uzdevumu nosacījumus un skolotāja skaidrojumus. Tāpat kā skolotājiem, arī skolēniem e-klases pastā un telefonā tik daudz ziņu vēl nebija pieredzēts, tāpēc dažreiz gribējās padoties un nelasīt vairs neko. Tomēr lielākā daļa saņēmās un pierādīja, ka spēj būt patstāvīgi un atbildīgi.

Turpināsim ievērot ne tikai valdības rīkojumus, bet arī saskarsmes kultūras normas, kuras nedrīkstētu atcelt Covid-19. Lai nākamais mācību cēliens nes daudz pozitīvu atklājumu par sevi un citiem!

 Daina Briede