Pieredze konkursā „Šodien laukos”

Jau 4. gadu Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs organizē akciju skolēniem “ŠODIEN LAUKOS”, kuras mērķis ir popularizēt lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības nozares skolēnu vidū Latvijā un veidot izpratni par nozaru darbību, īpatnībām un tradīcijām. Konkursā var piedalīties 6.-9.klases skolēni, startējot individuāli vai kolektīvā.

2019.gada konkursā piedalījāmies arī mēs – Bērzaunes pamatskolas 7.klases kolektīvs. Konkursa ietvaros no aprīļa līdz septembrim katru mēnesi tika izvirzīts viens lielais uzdevums un viens papilduzdevums kādā no 3 nozarēm – lauksaimniecība, zivsaimniecība, mežsaimniecība. Uzdevumi tika izsludināti sociālo tīklu vietnēs www.facebook.com/sodienlaukos un www.draugiem.lv/sodienlaukos, kur bija pieejama arī interesanta un izzinoša informācija par mēneša tēmu.

Pirmā konkursa mēneša – aprīļa – lielais uzdevums bija iesēt vai iestādīt augus, bet papilduzdevums – „Labo darbu projekts”.  Mēs izvēlējāmies iesēt ķirbjus, lai uz Helovīna laiku būtu pašiem savi skaistuļi, ko grebt. Veicot papilduzdevumu, apkopām dižozolu un atjaunojām ceriņu stādījumus pie skolas.

Maija uzdevumi saistījās ar zivsaimniecību: bija gan jānomakšķerē īstas zivis, gan jāatmin zivis pēc to attēla. Labi, ka mūsu klasē vienam skolēnam makšķerēšana ir aizrautīgs vaļasprieks un pašās mēneša beigās arī izdevās tikt pie loma.

Jūnijā konkursa organizatori aicināja vākt ārstniecības augus un izzināt, kā un kāpēc tos lieto. Mūsu skolas apkārtnes pļavas izrādījās bagātas ar visdažādākajiem augiem: ievācām āboliņu, raspodiņu, madaras, nātres, ceļmallapas, nārbuļus, vīgriezes, bērza lapas. Papilduzdevums arī bija interesants – jāsavieno augu attēli atbilstoši to ziediem, augļiem, saknēm vai sēklām.

Jūlijs pagāja, vērojot putnus. Lielais uzdevums bija krustvārdu mīkla par Latvijas putniem, bet papilduzdevumus – censties nofotografēt pēc iespējas vairāk putnu. Centāmies, bet bieži putni izrādījās par mums veiklāki.

Augusts bija visgardākais mēnesis: bija jāievāc meža veltes un jāpagatavo maltīte. Mums tas izvērtās par vasaras noslēguma pikniku. Sapulcējāmies skolā un gatavojām gan smalkmaizītes ar brūkleņu ievārījumu, gan meža gaļas karbonādi, gan pīrādziņus ar meža gaļas desu. Nogaršojām arī jūnijā vāktās tējas. Interesants bija augusta papilduzdevums – atrast vai izdomāt smieklīgu joku par augu vai dārzeni. Atzinību izpelnījās mūsu „Tombrete” – dambretes paveids ar sarkanajiem un dzeltenajiem tomātiņiem.

Septembra lielais uzdevums aicināja doties ciemos pie uzņēmēja vai mājražotāja un iepazīt viņa veiksmes stāstu. Mēs apmeklējām Aizstrautu ģimeni Bērzaunes pagasta „Kalnozolos” un baudījām viņu viesmīlību, interesantos stāstus un iedvesmojošo pieredzi, vadot netradicionālu lauku saimniecību. Septembra papilduzdevums „Saulespuķe” prasīja rūpes un uzmanību jau kopš pavasara, kad pie skolas šķūnīša iesējām sīkas sēkliņas, bet septembrī sastapām gandrīz 3 m garas skaistules.

Šajos 6 mēnešos mēs ne vien uzmanīgāk ieskatījāmies laukos un iespējās, ko tie sniedz, bet arī labāk iepazinām viens otru un sevi. Ne visiem pietika spēka un pacietības iesaistīties katrā uzdevumā, tomēr, kopīgi darbojoties, nokļuvām finālā – tikām uzaicināti uz konkursa noslēguma pasākumu Tērvetes dabas parkā 22. oktobrī, kur mums tika pasniegts atzinības raksts un piemiņas veltes. Komandu kopvērtējumā ierindojāmies 6.vietā, atpaliekot no līderiem par nieka 6 punktiem.  Jāatzīstas, ka ļoti kārojām iegūt galveno balvu – ekskursiju 1000 EUR vērtībā, tomēr dažas komandas bija centīgākas, radošākas, aktīvākas, un galveno balvu šoreiz izcīnīja Nautrēnu mazpulks. Lai viņiem brīnišķīga ekskursija, bet mēs jau sākam gaidīt nākamā gada akciju.

Bērzaunes pamatskolas 7.klases kolektīvs un audzinātāja Daina Briede

Papildinformācija pilnīgākam priekšstatam:

1. Pielikumā Šodien laukos pārskats  – ieskats katrā mēnesī paveiktajā.  SKATĪT ŠEIT >>>
  2. Augusta uzdevumi redzami vietnēs

1. Tabula ar rezultātiem https://docs.google.com/spreadsheets/d/1X2A2Rdlwo2tifw9AfAuPBZrL24z3aLaSIg3CkhYjCHM/edit#gid=0