Bērzaunes pamatskolā viesojas jaunieši no ASV

Jau vairāk kā desmit gadus katru vasaru Latvijā viesojas angliski runājošu ASV latviešu jauniešu grupa “Heritage Latvia”. Šo projektu Amerikas Latviešu Apvienība (ALA) aizsāka, papildinot izglītības ceļojumu programmu piedāvājumu, kas līdz 2007. gadam bija pieejams tikai latviski runājošiem bērniem.

„Heritage Latvia” projekta mērķis ir veicināt 13–15 gadus jaunu latviešu izcelsmes angliski runājošu jauniešu interesi par Latviju un tuvināt Amerikā dzīvojošos latviski un angliski runājošos pusaudžus.

Šovasar, no 14. līdz 27. jūlijam, Latviju apceļoja 10 jaunieši – astoņi no ASV un divi no Kanādas. Ceļojuma laikā grupa vairākas dienas pavadīja Rīgā, kur iepazinās ar galvaspilsētas vēsturi un apskatīja ievērojamākās vietas. Jauniešu pieredzi Latvijā veidoja ne tikai ekskursijas galvaspilsētā, bet arī tradicionālo amatu darbnīcas, vietējo ēdienu degustācijas, dabas un kultūrvēstures izzināšana reģionos. Grupa ciemojās Siguldā, Āraišos, Cēsīs un Valmierā, Koknesē, Pilsrundālē, Liepājā, Ventspilī, Kolkā, Lestenē un citviet, kur jaunieši gan apskatīja savu senču dzimtās vietas, gan baudīja lauku gardumus, pirts priekus un citus piedzīvojumus.

Projekta mērķis ir stiprināt piederību Latvijai, organizējot tikšanās ar ievērojamiem cilvēkiem, kā arī iepazīstinot jauniešus ar vienaudžiem lauku skolās.

Šogad grupu uzņēmām mēs-  Bērzaunes pamatskola. Mūsu skolu pārstāvēja seši aktīvi jaunieši – Rolands Andrejevs, Reinis Ģiedris, Inese Rubene, Markuss Kivkucāns, Emīlija Skrabe, Kristīne Bebre  un  es – angļu valodas skolotāja Iveta Zemīte.

Un tā, divas dienas no sava laika Latvijā ASV jauniešu grupa  pavadīja kopā ar mums.

18.jūlijā jaunieši ieradās Bērzaunē. Viņi apmeklēja Bērzaunes pamatskolu, kur notika skolas un apkārtnes apskate, kā arī tika atbildēts uz daudzajiem jautājumiem par izglītības sistēmu Latvijā.

Amerikas jaunieši tika iepazīstināti arī ar bērnu un jauniešu apvienības “”Rīts” piedāvātajām saturīga un jēgpilna brīvā laika pavadīšanas iespējām skolēniem pēc mācību stundām. Tā kā visātrākais veids, kā sadraudzēties vienam ar otru, ir darbošanās kopā, tad mūsu skolas jaunieši bija sagatavojuši dažādas spēles, rotaļas un atrakcijas. Vislielāko pārsteigumu no mūsu puses viņiem sagādāja R.Andrejevs, kurš pārsteidza visus ar savu “efektīvo” breikošanas prasmi.

Lai mūsu ciemiņi gūtu labāku priekšstatu par Latvijas lauku dzīvi, mēs devāmies uz  zemnieku saimniecību “Līvi”, kur ir lielākais kazu ganāmpulks Latvijā, kā arī te darbojas sierotava, kur top sešu veidu sieri. Ar lielu interesi viņi klausījās saimnieka stāstījumā par saimniecību, apskatīja siera ražotni un degustēja sieru. Bet visvairāk jauniešiem atmiņā palika iespēja pabūt kopā ar mazajiem kazlēniem, kurus saimnieks atļāva gan pabarot, gan samīļot.

Pēc nedēļas mēs jau agri no rīta devāmies uz Rīgu, lai vēlreiz tiktos ar saviem jaunajiem draugiem un kopīgi apskatītu ievērojamas vietas Rīgā. No paša rīta apmeklējām Latvijas Republikas Saeimas namu, lai iepazītos ar Latvijas parlamenta darbu, Saeimas nama arhitektūru un vēsturi. Tad devāmies uz mūsu tautas brīvības simbolu- Brīvības pieminekli, pēc tam aplūkojām Rīgas vēsturisko centru, bet tad Rīgas danču kluba muzikanti mūs “izdancināja” un “izdziedināja” latviskā garā. Kā pēdējais objekts, kura apskati izbaudījām kopā, bija mūsu valsts viena no vērienīgākajām kultūras būvēm – Latvijas  Nacionālā bibliotēka, kur ekskursijas laikā mūs iepazīstināja ar pašu ēku, tās lasītavām un daudzveidīgajiem piedāvājumiem.

Un tā, nemanot, bija pagājusi arī šī mūsu tikšanās otrā diena un klāt laiks atvadīties. Bija žēl šķirties, jo bijām tikko tā pa īstam sadraudzējušies….. Bet, mēs ceram, ka nekas nebeigsies un šī draudzība turpināsies…. Iespējams, vēl kādreiz šie jaunieši atgriezīsies zemē, kur kādreiz dzīvojuši viņu vectēvi un vecvectēvi….

Uz tikšanos……

Liels  PALDIES atraktīvajiem un aktīvajiem  Bērzaunes pamatskolas skolēniem Rolandam Andrejevam, Reinim Ģiedrim, Inesei Rubenei, Markusam Kivkucānam, Emīlijai Skrabei un  Kristīnei Bebrei,  BJA “Rīts” jaunatnes lietu speciālistei Ilutai Kārkliņai par atsaucību un pretimnākšanu, Z/S “Līvi” saimniekam Raimondam Melderim par viesmīlīgo uzņemšanu un SIA “ARRO BUSS” par braucienu uz Rīgu.

Iveta Zemīte
Bērzaunes pamatskolas angļu valodas skolotāja