Ekskursija uz Igaunija

30.maijā centīgākie, izdarīgākie, veiksmīgākie un izturīgākie 34 mūsu skolas audzēkņi devās ekskursijā uz Dienvidigaunijas skaistāko pilsētu Tartu.

Vairāk nekā 3 stundas ilgajā turpceļā gide Sarmīte mūs ne vien iepazīstināja ar interesantiem vēstures faktiem un mūsdienu aktualitātēm par pilsētām, kurām braucām garām vai cauri, bet arī iemācīja svarīgākos vārdus un frāzes Igauņu valodā, lai kaimiņvalstī mēs mācētu vismaz sasveicināties un pateikties viņu valodā. Guvām ieskatu Gulbenes, Smiltenes, Valkas un Valgas vēsturē un tautsaimniecībā, kā arī uzzinājām, kādus tūrisma objektus šajās pilsētās gide iesaka apmeklēt.

Tartu mūs sagaidīja daudzsološi saulaina. Ieejot zinātnes centrā Ahhaa, acis kāri tvēra visu, kas apkārt, un kājas knapi valdījās tūlīt mesties piedzīvojumos. Taču vispirms bija jānoklausās centra darbinieces instrukcija par drošības un uzvedības noteikumiem šajā zinātnes centrā. Angļu valodā! Bija prieks, ka mēs spējām visu saprast un arī ievērot. Lai apjaustu, ko iespējams piedzīvot un izbaudīt Ahhaa centrā, uz turieni vienkārši ir jāaizbrauc, jo visu izstāstīt nav iespējams. Grupām tiek piedāvātas nodarbības, un arī mēs izmantojām šo iespēju. Jaunāko klašu skolēni piedalījās darbnīcā „Kāposts”, eksperimentējot ar dažādām vielām un vērojot, kā tās ietekmē ūdeni, kas iekrāsots ar sarkano kāpostu. Nodarbība notika angļu valodā!! Savukārt vecāko klašu skolēni piedzīvoja šoku darbnīcā „Cūkas acs”, kur viņiem bija jādarbojas ar reālu cūkas aci, operējot un atklājot tās uzbūvi. Lielajiem nepaveicās, tādā ziņā, ka gids zināja arī latviešu valodu.

Kad Ahha centra plašais piedāvājums jau bija nogurdinājis, kājas pašas atrada ceļu uz tuvējo MCDonald’s, un diena varēja turpināties.

Kopā ar gidi Sarmīti izstaigājām Tartu vecpilsētu un uzzinājām, kā veidojusies un kā darbojusies slavenā Tērbatas jeb tagad Tartu Universitāte, kurā skolojušies arī izcilākie jaunlatvieši, pirmās atmodas veicinātāji. Interesants likās fakts, ka universitātei bija vairāki karceri, kuros sodīja neapzinīgos studentus. Šobrīd apskatei saglabāts viens no tiem, bet, protams, tajā studenti vairs netiek slodzīti.

Ejot pa pilsētu, apstājāmies pie nozīmīgākajiem pieminekļiem, kas liecina par pilsētas vēsturi un tās ievērojamākajiem ļaudīm. Acis priecēja Tartu Universitātes botāniskais dārzs, kas ir vecākais Baltijas valstīs un apmeklētājiem pieejams bez maksas. Tajā aplūkojamas vairāk nekā 10000 augu sugas no dažādām pasaules vietām. Staigājot pa parku, praktizējāmies igauņu valodas lietošanā, sveicinot pretimnācējus.

Mūsu nākamais un pēdējais pieturas punkts bija Igaunijas ziemas sporta galvaspilsēta Otapē. Mēs uzbraucām augstākajā kalnā, kurā uzcelts slēpošanas tramplīns un skatu platforma. Izturīgākie 34 metrus augstajā tornī kāpa pa kāpnēm, bet citi izmantoja liftu. Jocīgi bija vērot, kā vasarīgā karstumā sportists trenējas tramplīnlēkšanā.

Mājupceļš pagāja nemanot, cienājoties ar Igaunijā sapirktajiem našķiem un atkārtojot frāzes igauņu valodā, ar kurām iepazīstināja gide.

Paldies idejas autoriem un realizētājiem!

Mācību vizītes uz zinātnes centru Ahhaa Tartū norises  finansiālais nodrošinājums  ir gūts ESF projektā “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai”.

Agnese Tipaine, Kristīne Bebre, Dana Davidone, Miks Aksels Lācis, Dāniels Krūkliņš, 6.klase

 Projekta “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” (8.3.2.2./16/I/001)  mērķis nodrošināt Latvijas izglītības pakalpojumu daudzveidību, kas balstīti uz individuālās mācību pieejas attīstību un ieviešanu vispārējās izglītības iestādēs, tādējādi uzlabojot izglītojamo kompetences un mācību sasniegumus.