Pretī vasaras brīvlaikam

22.maijā mēs kopā ar 1.-4.klašu skolēniem devāmies ekskursijā uz Līgatnes pusi. Pateicoties simtgades programmas iniciatīvai „Latvijas skolas soma” un vecāku atbalstam  baudījām interesantu, iespaidiem  bagātu dienu.

Pirmajā pieturvietā – Brežģa kalnā – ieturējām brokastis, paguruši no stundu ilgās sēdēšanas autobusā, ar prieku izkustējāmies, izskraidījāmies un uzkāpām skatu tornī. No tā tomēr vēl nevarēja redzēt mūsu nākamo mērķi – Āraišu ezerpili.

Āraišu ezerpils ir vienīgā 9.–10. gadsimta nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Eiropā. Parkā var iepazīties ar to, kā dzīvojuši senie latgaļi; te ir redzami gan unikāli arheoloģiskie atradumi, gan akmens un bronzas laikmeta mājokļu ideālrekonstrukcijas. Grūti iedomāties, kā bija dzīvot laikmetā bez elektrības un visiem labumiem, ko tā sniedz, tomēr kādreiz tāda bija cilvēku ikdiena.

Interesanta bija viesošanās Vienkoču parkā. Ejot pa takām, redzējām vēsturisku muižu un citu ēku maketus, koka skulptūras, etnogrāfiskas ēkas, vienkoču laivas, darvas ceplis. Šeit apskatāma Latvijā pirmā smilšu maisu māja, un tie, kas vēlas tādu pašu uzbūvēt, var iepazīties ar tās celtniecības procesu. Vienkoču parkā atrodas Kokamatniecības muzejs, kas iekārtots kā senā darbnīca. Muzejā var uzzināt, kā senie amatnieki izgatavoja sadzīves lietas gan muižkungu, gan citu cilvēku vajadzībām. Arī mēs iemēģinājām roku kokamatniecībā un pagatavojām atslēgu piekariņus. Bērnišķīgu prieku sagādāja iespēja izpriecāties bērnu laukumiņā.

Būt vērīgiem un uzmanīgiem aicināja Līgatnes dabas takas. Te iespējams apskatīt gan dažādu sugu Latvijas dzīvniekus, gan vērot neskartas dabas ainavas un klausīties meža un pļavu balsīs, izstaigāt Gaujas senlejas gravas un paugurus. Pirmie šīs teritorijas iemītnieki bija seši staltbrieži, gadu vēlāk arī divas meža cūkas. Šobrīd, staigājot pa parka teritoriju, var ieraudzīt arī lūsi, lāci, lapsu, alni, stirnu, āpsi, jenotu, caunu, vāveri, zaķi, ūpi un pūci.

Ekskursija sagādāja daudz prieka, pārsteigumu un atklājumu. Mums, lielākajiem, nācās rādīt piemēru jaukāko klašu skolēniem, kā jāuzvedas ekskursijas laikā, lai no tās gūtu bagātus un patīkamus iespaidus. Latvija ir bagāta ar interesantām un skaistām vietām, un vasaras brīvlaiks, kas tuvojas, ir īstais laiks to iepazīšanai!

 

Miks Aksels Lācis, Dana Davidone, Kristīne Bebre, 6.klase