Ekskursija uz Ādažiem

2.maijā 7.-9.klašu skolēniem bija iespēja paviesoties divos Latvijas ekonomikai un drošībai nozīmīgos  objektos Ādažu novadā.

Vispirms apmeklējām Ādažu poligonu, kur Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde rīkoja Skolēnu dienu. Sākumā tikām iepazīstināti ar drošības noteikumiem garnizona teritorijā, bet pēc tam veicām aptuveni 2 km garu pārgājienu, kura laikā bija jāveic dažādi interesanti uzdevumi:

  • Iepazināmies ar Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes latviešu, poļu un spāņu apakšvienībām, kuru pārstāvji parādīja mums šo vienību kareivju ekipējumu; arī mēs varējām to uzvilkt, kā arī „pielaikot” ieroci, kurš gan nebija pielādēts; interesanti bija sazināties ar poļu un spāņu kareivjiem, izmantojot internacionālo žestu valodu un savas angļu valodas zināšanas;
  • Pārbaudījām savu vērīgumu, mēģinot atrast mežā paslēptus priekšmetus, kas sasitās ar kareivju ikdienu. Visus 25 priekšmetu nespēja ieraudzīt neviens, bet acīgākie saskatīja ap 20;
  • Interesentiem bija iespēja iejusties kaujas situācijā, izmantojot peintbola ieročus un šaujot pa bēguļojošo „ienaidnieku” – garnizonā izvietoto vienību kareivjiem;
  • Apskatījām kaujas tehniku, drīkstējām iekāpt tankos un bruņumašīnās, pat iedarbināt tos. Uzmērījām specvienību uniformu, kas būtiski atšķiras no ierindas kareivja formas.

Savu mērķi – veidot karavīru saikni ar sabiedrību un veicināt skolēnu izpratni par aizsardzības nozari un karavīra dienestu – pasākums sasniedza. Bijām ļoti ieinteresēti un izjutām, cik daudz tiek darīts, lai mēs varētu dzīvot mierā un drošībā.

Tālāk mēs devāmies uz Ādažu čipsu ražotni. Ekskursija sākās ar Baltijā lielākās kartupeļu noliktavas apmeklējumu. Šeit uzzinājām, ka ne visas kartupeļu šķirnes ir derīgas čipsu ražošanai. Par vispiemērotākajām atzītas četras šķirnes, kuras arī bija atrodamas milzīgajā noliktavā.

Ekskursijas interesantākā daļa bija iepazīšanās ar čipsu ražošanas procesu. Interesanta tāpēc, ka to varējām izbaudīt no kartupeļa skatupunkta, skatoties virtuālās realitātes filmiņu. Nemaz tika jauki nav būt kartupelim, kura dzīve virzās un čipsu plāksnītes pusi.

Garšīgākā ekskursijas daļa bija čipsu degustācija un čipsu gatavošanas meistarklase. Mums piedāvāja nogaršot 10 dažādu garšu čipsus, kas jau ir pieejami tirdzniecības vietās, ka arī mēs paši varējām izveidot savai gaumei atbilstošu garšu čipsus, izmantojot sagataves.

Ekskursijas laikā tika uzdoti dažādi jautājumi, kas saistīti ar kartupeļu pārstrādi (gudrinieki, kas zināja pareizās atbildes, tika pie balvas – čipsu pakas). Tikām iepazīstināti arī ar pieļaujamo čipsu dienas devu – tie ir nieka 30 grami; ēdot vairāk, nodarām pāri savai veselībai.

9.klase

Šis pasākums notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekts Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.