5.un 6.klases ekskursija

1.aprīlī 5.un 6.klases skolēni devās ekskursijā uz Valmieras pusi, realizējot divu projektu aktivitātes.

Pateicoties simtgades programmas iniciatīvai „Latvijas skolas soma” vispirms mums bija iespēja noskatīties Valmieras Drāmas teātra izrādi „80 dienās apkārt zemeslodei” par angļu džentlmeņa Fileasa Foga un viņa sulaiņa Āķa aizraujošo ceļojumu apkārt pasaulei. Viņš bija pārliecināts, ka to var veikt tieši 80 dienās, un saderēja uz prāvu naudas summu, ka viņam tas izdosies.

Ceļojuma laikā kungi brauc ar tvaikoni, vilcienu, burinieku un pat ziloni, kas viņus ved cauri Indijas džungļiem. Sulainis Āķis pamanās iekulties visādās nepatikšanās, ko Fileass nav paredzējis. Protams, viņš savu sulaini nepamet nelaimē. Bezbailīgie ceļotāji gan nonāk apšaudē ar indiāņiem, gan pārpratuma pēc tiek no apcietināti, gan pārdzīvo viesuļvētru, gan izglābj indiešu atraitni no sadedzināšanas sārtā.

Izrāde veidota pēc franču rakstnieka Žila Verna (1828-1905) romāna motīviem. Ar romāna fragmentiem bijām iepazinušiem latviešu valodas stundās, daži bija redzējuši mākslas filmu ar Džekiju Čanu galvenajā lomā, tomēr šī izrāde likās labāka gan par filmu, gan grāmatu, jo bija mūsdienīga, asprātīga, jautra un sirsnīga. Bija interesanti vērot, kā tikai 5 aktieri izspēlē visas lomas, kā vieni un tie paši soli pārtop vilcienā, cietumā, zilonī vai kurināmajā. Izrādē tikai iesaistīti arī skatītāji: Maksimam palūdz pafilmēt, bet daži laimīgie noķēra papīra lidmašīnas, kuras tika raidītas skatītāju rindās. Pārdomājot un pārrunājot redzēto, radās vēlēšanās izprast izrādes tapšanas procesu un uzdot jautājumus teātra ļaudīm. Cerams, ka mums radīsies iespēja kādreiz tikties ar šīs jomas speciālistiem.

Pēc izrādes devāmies uz Rūjienas pienotavu, kur iepazināmies ar šīs pienotavas vēsturi un šodienu. Pienotavas ēkai, kurā viesojāmies, ir jau vairāk nekā 100 gadu, un sākotnēji tur tika ražots sviests. Lai to ilgāk uzglabātu svaigu, tika izmantoti ledus pagrabi, jo saldētavas un ledusskapji vēl nebija izgudroti. Šobrīd pienotavā top 62 dažādi saldējumu veidi – gan vafeļu konusā, gan uz kociņa, gan kārbiņās, gan saldējuma torti. Visus pārsteidz jaunums – saldējuma bumbiņas, kas ražotas pēc īpašas tehnoloģijas, izmantojot šķidro slāpekli, kam ir -1950C. Šis saldējums pieejams īpašās tirdzniecības vietās, kas var nodrošināt tam nepieciešamo temperatūru. Noskatījāmies video pat to, kāds ir ražošanas un fasēšanas process, bet noslēgumā tikām bagātīgi pacienāti ar saldējumu. Neticēsiet, bet nespējām visu apēst! Šī ekskursija norisinājās projekta „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Mājupceļš atkal veda caur Valmieru, un tur uz pusstundu piestājām pie tirdzniecības centra „Valleta”. Dažiem likās, ka iepirkšanās laiks varēja būt ilgāks, bet vairumam pietika, lai iegādātos kāroto.

Agnese Tipaine, 6.klase, Daina Briede

Pasākums notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekts Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.