Iepazīšanās ar vetārsta profesiju

18.janvārī Bērzaunes skolā norisinājās Karjeras attīstības atbalsta pasākums, kura laikā 1.-6.klases skolēniem bija iespēja iepazīties ar veterinārārsta profesiju, tiekoties ar vienu no pieprasītākajiem vetārstiem Madonas pusē Kasparu Udrasu.

Nodarbības vadītājs bija sagatavojies plašu ieskatu šajā profesijā. Viņš pastāstīja, ka Latvijā ir 2 skolas, kurās var apgūt šo amatu: Profesionālās izglītības kompetences centrā “Smiltenes tehnikums” uzreiz pēc pamatskolas var izmācīties par veterinārārsta asistentu (mācību ilgums 4 gadi), bet, lai kļūtu par vetārstu, jāstudē Latvijas Lauksaimniecības universitātē Jelgavā 6 gadus. Šīs ir vienas no dārgākajām studijām, jo nepietiek tikai ar pasniedzēja stāstījumu, bet daudz jādarbojas praktiski. Jau studiju laikā var saprast, vai piemīt vetārstam nepieciešamās īpašības: noturība pret stresu, pacietība, komunikabilitāte, dzīvnieku mīlestība.

K.Udrass pastāstīja, ka veterinārijas joma ir plaša un daudzveidīga, bet viņš pats ir specializējies suņu un kaķu ārstniecībā. Viņa pienākumos ietilpst dzīvnieku vakcinācija, terapija, operēšana un barības un medikamentu tirdzniecība. Tā kā daudziem no mums pašiem mājās ir gan suņi, gan kaķi, bija interesanti uzzināt par biežākajām problēmām, kas skar šos dzīvniekus. Izrādās, ka pat tik izplatīts un ierasts suņu un kaķu pavadonis kā blusa slēpj sevī lielākus draudus nekā tikai niezošas koduma vietas: mazajā blusiņā var slēpties lentenis, kas var ieceļot kā mājdzīvnieka, tā viņa saimnieka gremošanas sistēmā. Tāpēc ir ļoti svarīgi vienmēr nomazgāt rokas!

Nodarbības praktiskajā daļā iepazināmies ar veterinārārsta darba instrumentiem, kā arī redzējām, priekšmetus un veidojumus, ko vetārsts izoperējis no mājdzīvniekiem: nierakmeņi, skrotis, kaučuka bumbiņas, āķi, kauli utt.

Tāpat kā visās profesijās, arī šajā ir savi plusi un mīnusi. Patīkami esot tas, ka katra diena ir atšķirīga, jo ik dienu jāiepazīst jauni pacienti; šo profesiju sabiedrībā ļoti ciena un novērtē; vetārstam pašam ir iespēja plānot savu laiku un ir salīdzinoši labs atalgojums. Pie mīnusiem vetārsts minēja nenormēto darba laiku, jo mājdzīvnieki nemēdz ieplānot savas saslimšanas vetārsta darba laikā, tāpat ir liels stress un izdegšanas riski, jo nemitīgi jāpieņem svarīgi lēmumi. Izrādās, vetārsti, tāpat kā slaveni mākslinieki, cieš no pārmērīgas sabiedrības uzmanības.

Noslēgumā vetārsts vēlējās uzzināt, vai arī mūsu vidū kāds domā savu nākotni saistīt ar šo profesiju un uzaicināja interesentus iepazīt šo profesiju arī Ēnu dienā.

Daina Briede, Menarda Actiņa, 5klase

FOTO>>>

Pasākums notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekts Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.